OCT 29

Wyroby skrobiowe w przemyśle spożywczym

Białko ziemniaczane określane jest szczególnie ważnym elementem oraz komponentem  pasz dla zwierząt, które należą do grupy hodowlanych.

Charakteryzuje się dużą strawnością a także zawartością czystego białka. Białko ziemniaczane powstaje z soku komórkowego ziemniaka ,a dzieje się to przez takie procesy jak suszenie, odwodnienie i termiczno-kwasową koagulację.

W branży istnieje naprawdę sporo firm, które trudnią się wytwarzaniem oraz przetwarzaniem produktów ze skrobi oraz jej pochodnych. Nie tylko białko ziemniaczane jest przetwarzane, w komplecie występują również tego typu produkty jak klajstry (klej skrobiowy) czyli kleje będące mieszaniną mąki żytniej lub pszennej z gorącą wodą, substancje żelujące - produkty odpowiedzialne za nadawanie środkom spożywczym konsystencję przez tworzenie żelu oraz zagęstniki spożywcze czyli produkty zwiększające lepkość środka spożywczego.

Warto sprawdzić to, czy dana firma stale rozwija i unowocześnia technologię produkcji oraz sposoby nadzoru i kontroli jakości dostosowując się do coraz to nowszych wymagań regulowanych przez przepisy UE, jak i do zmiennego zapotrzebowania odbiorców.

Profesjonalna firma powinna zostać zgłoszona do rejestru podmiotów nadzorowanych przez nadzór weterynaryjny i sanitarny oraz uzyskać różne pozwolenia i certyfikaty czy zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w zakresie produkcji i sprzedaży skrobi ziemniaczanej i skrobi modyfikowanych, a także na przykład Powiatowego Lekarza Weterynarii, który nadzoruje produkcję białka ziemniaczanego.

Typowa działalność podstawowa firm zajmujących się przerobem skrobi obejmuje produkcję skrobi ziemniaczanej i białka ziemniaczanego, zbyt na rynku wewnętrznym i eksport w powyższym zakresie, produkcję skrobi modyfikowanych i preparatów skrobiowych oraz kontraktację i skup ziemniaków przemysłowych.

Decydując się na podjęcie współpracy z jedną z firm zajmujących się produkcją i dostawą towarów ze skrobi oraz jej pochodnych (skrobia ziemniaczana, skrobia modyfikowana), warto sprawdzić czy ze strony www dowiemy się tego, że będzie to np. firma o dużej tradycji i bogatej historii, która dąży do bycia pionierem na rynku wyrobów skrobiowych, a także do zachowania wiarygodności u klientów i dostawców - spełniając ich oczekiwania, móc oferować najwyższą jakość i bezpieczeństwo zdrowotne produktów.

Przedsiębiorstwo PPZ S.A już od 60 lat prowadzi skup ziemniaków i przetwarzaniem ich na zagęstniki spożywcze i substancje zagęszczające.  Aby dowiedzieć się więcej wejdź na stronę www.ppz-niechlow.pl.

W obiektywie

biznes

produkcja

 rolnictwo

 przemysł spożywczy

Twój komentarz